Genc Hoti

Ka lindur e 06 dhjetor 1954 ne Tirane. Rrjedh nga nje familje e vjeter intelektuale me origjine nga qyteti i Shkodres. Babai i tij, Kol Hoti, ekonomist i diplomuar ne Zagreb dhe Sofje per ekonomi, i dha elementet e pare te kulture njerezore, dhe sidomos te asaj shqiptare. Duke disponuar nje biblioteke te pasur, pothuajse te gjithe produktin intelektual shqiptar te para 1945, bie ne kontakt me veprat e Franceskaneve shqiptare, filozofet greke te epokave klasike, poetet e medhenj te populli Italian, autoret klasike te Europes post feudale, duke marre prej tyre filozofine materialiste.

Genci qe, dhe eshte, nje studiues autodidakt; fati e desh te merrte kulturen katolike te familje se nenes se tij duke marre marre prej tyre pasionin e madh per pune e dije. I perket brezit te formuar nga komunizmi shqiptar cka i dha mundesi kohore te studionte veprat e marksimit, leninizmin, stalinizmin dhe enverizmin pergjate periudhes 1974-1990.

Bashkimi me filozofine greke te ketyre veprave e coi ne perfundimin se filozofia klasike greke ka nje gabim te pafalshem qe i ka shkaktuar njerezimit nje dem te konsiderueshem (formula aristoteliane e levizjes) dhe nje problem te pazgjidhur akoma qe kishte cuar ne shterpezimin e tre teorive me te famshme te shekullit te XIX-XX: dialektikes se Hegelit, materializmit te Marksit dhe relativitetit te Ajnshtajnit (cfare mbetet pa ndryshuar pergjate dinamikes se zhvillimit te materies? – ishte pyetja pa pergjigje e filozofise greke).

Nga viti 1977 deri ne vitin 1985 u muar me keto dy probleme:

1. me formulimin e ri te procesit te levizjes duke arrire ne perfundimin se: gjithmone levizja ndodh per dy grup shkaqesh te lidhura me boten e brendeshme te objektit qe leviz dhe ambientit rrethues. Sipas tij, nuk ka asnje mundesi, qofte dhe teorike, te kemi levizje vetem per nje aresye shkakesore. Kjo gje ben te domosdoshe rishikimin e te gjitha teorive qe lidhen me levizjen dhe objektet e saj. E thene me fjale te tjera, Genci pretendon qe tulla e pare e shkences dhe mendimit filozofik boteror eshte rrezuar dhe gjerat duhen ripare nga fillimi pasi fenomeni domino eshte ne proces e siper.

2. me pergjigjen e mendimit filozofik grek duke arrire ne perfundimin se kishte me te vertete dicka qe nuk ndryshonte gjate procesit te zhvillim-transformimit te materies dhe pikerisht: raporti kohor-hapsinor e plotesonte kete kusht duke hapur nje rruge te re ne metodiken e studimit te historise se njerezimit.

Keto dy probleme u konkretizuan me perfundimin e studimit te dialektikes se mendimit njerezor (1977-2014) me titull:

“Tjetersimi i Historise ose ndergjegjja e ngjarjes”:

Vell. 1 Teoria e absolutizmit analitik (permbysja e mendimit filozofik helen, shkolla gjermane dhe lindja e Materializmit Filozofik)

Vell. 2 Feja dhe Intelektualet (fshehja e aktit me te pare civilizues te Races Njerezore ne Toke dhe menyra se si e zberthen materializmi filozofik Fene).

Vell. 3 Lufta dhe Njerezimi (e fshehta instiktive e zhvillimit te Shoqerise Njerezore).

Vell. 4 Poligjeneze apo Monogjeneze dhe mbi kete parim natyror gjeneza e popullit me te vjeter te races se bardhe (midis thënie lidhëse universale për të gjithë specifikat e zhvillimit shoqëror me revolucionin social) – këtë libër shqiptarët bëjnë mirë të mos ta lexojnë, dmth: libër për jo shqiptarët.

Vell. 5 Interpretimi materialist i filozofise se Gjuhes Shqipe (vazhdim i argumentit mbi gjenezen historike te shqiptareve).

Vell. 6 Marksizmi, leninizmi dhe revolucioni social (permbysja e nje filozofie sa te drejte ne tendence aq dhe te tjetersuar ne permbajte).

Vell. 7 Historia e PPSh (libër vetëm për shqiptarët, pasi eshte permbysja e te gjithe asaj qe shqiptaret kujtojne se dine sakte dhe politika e sotme boterore nuk le gur pa levizur qe kjo te mos zbulohet mundesisht kurre; politika e sotme shqiptare i sherben kesaj fshehje).

Vell. 8 Artikujt e Lirise (lajthitja e lirise shpirterore te shqiptareve individe)

Vell. 9 Si e formatoi sakte Historia Europiano – Otomane shtetin politik  te shqiptareve per 1300 vjet ne kuadrin e politikes globale (vazhdim i argumentit mbi gjenezen historike te shqiptareve). (2011- )

Vell. 10 Kleri Katolik – Kanunet shqiptare dhe   legjislacioni komunist enverist       (përplasja e çështjes kombëtar me antishqiptarizmin komunist në fushën e     Drejtesise dhe Pronesise, vazhdim i argumentit mbi gjenezen historike te shqiptareve).

Vell. 11 Shkrimtari – Letersia dhe Populli Shqiptar (rasti Kadare dhe i te gjithe mendimit letrar shqiptar; – vazhdim i argumentit mbi gjenezen historike te shqiptareve) (2014- )

Ka ne proces shkrimi vellimin e nente dhe te njembedhjete, te cilet nuk kane perfunduar akoma. Mund te kontaktoni me te ne adresat: genchoti@yahoo.com ose genchoti.@yahoo.com

16 thoughts on “Genc Hoti

 1. Craig

  whoah this weblog is excellent i really like reading your posts.
  Keep up the good work! You already know, many persons are searching round for
  this information, you can help them greatly.

 2. Lavon

  What’s up, of course this piece of writing is genuinely pleasant and I have learned lot of things from it concerning blogging.
  thanks.

 3. cloudebug.com

  Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other
  blogs? I have a blog based on the same information you
  discuss and would love to have you share some stories/information. I know my
  readers would enjoy your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 4. Gisele

  Thanks in support of sharing such a nice thought, article is good, thats why i have read it fully

 5. Abigail

  I have read several excellent stuff here. Definitely
  price bookmarking for revisiting. I surprise how a lot effort you put to create one
  of these excellent informative website.

 6. power generator

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any suggestions on how
  to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thank you

 7. alkomaty

  Helpful info. Lucky me I found your website by chance, and I am
  stunned why this coincidence did not took place earlier!
  I bookmarked it.

 8. investment guide

  This is very interesting, You are a very skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post.
  Also, I’ve shared your website in my social networks!

 9. Sophia

  Hi Website Administrator! Did you know that you can copy posts from other pages to your blog and it will pass copyscape check and google will see it as unique? I know one cool service which will help you to do that, just look at this site: http://makingmoneycontent.com/

 10. farm heroes saga gratuit

  Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other sites?
  I have a blog based on the same information you
  discuss and would love to have you share some stories/information. I know my readers would
  appreciate your work. If you’re even remotely interested, feel free to
  shoot me an email.

 11. emds.mountain-viewgroup.com

  Excellent pieces. Keep writing such kind of info on your
  blog. Im really impressed by your blog.
  Hey there, You’ve performed a great job. I’ll definitely digg it and individually recommend to my friends.
  I am confident they will be benefited from this
  web site.

 12. UK tax return

  Thhe CRM is for you, as thee client, tto get updates and reports about tthe campaign.
  Money from training emloyees in addition too supplying the
  required ssets neewded to pedform jobs task couldd be
  saved. Feel free to contact Mindy with yoiur questons or comments and she will bee happy to reply.

 13. equity market

  What’s up to every body, it’s my first visit of this web site; this webpage consists of remarkable and really fine data in favor of
  readers.

 14. www.txpoliticalalmanac.com

  After checking out a handful of the articles on your web site, I really appreciate your technique of blogging.
  I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be checking back in the near future.
  Please check out my website as well and let me know how you feel.

 15. www.prolifestyle.net

  Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

  Appreciate it

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>